Kurumsal Web Tasarım

Sıkça Sorulan Sorular


Transmisyon ve konveyör sistemlerinde kullanılan genel tanımlar, teknik bilgiler, sıkça yapılan montaj hataları, kullanım yanlışlıkları, merak edilen ve yanlış bilinen pek çok şey ile alakalı soruları ve cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz. Yaşadığınız problemlerin çözümüyle alakalı gerekli bilgiyi bu bölümde bulamazsanız lütfen bizle iletişime geçmekten çekinmeyiniz..


Genel Olarak Kayışlar


Hatve nedir ?

Hatve dişli kayışlarda, bir dişin tepesinden yanındaki dişin tepesine olan uzunluktur. Bu uzunluk metrik veya ingiliz birimi(inç) olabilir.


Kayışın boyu, eni neresidir ?

Temel olarak dar yeri eni uzun yeri ise boyu veya çevre uzunluğudur.


Kayışın boyunu nasıl ölçmeliyim ?

Her kayışın boyu aynı şekilde ölçülmez. Örneğin dişli kayışların boyu (Hatve*Diş Sayısı) olarak hesaplanırken, V kayışlarının boyu kayışın sırttan çevre ölçüsü alınarak hesaplanır. Bunun için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Kayışın enini nasıl ölçmeliyim ?

Kayışın enini bir kumpas yardımıyla kolayca ölçebilirsiniz, ancak çok uzun süre çalışmış kayışlarda kenarlardan aşınmalar olabileceği için en sağlıklı yöntem kayışın kasnak veya dişlide oturduğu yeri enini ölçmektir.


Kayışımın üstündeki yazılar silinmiş ürünü deşifre edemiyorum ?

Çeşitli teknik özellikleri izleyerek ürününüzü deşifre edebilirsiniz. Bunun için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Kayışların montajında ne yapmalıyım ?

Kayışların montajı çalışma ömürlerini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Montaj ve saklama koşulları için broşürümüzden yararlanabilirsiniz.


Kayışım sürekli olarak aynı şekilde ve sıklıkla kopuyor ne yapmalıyım ?

Kayışınız hep aynı şekilde ve sıklıkla kopuyor ise sisteminizde bir problem olabilir. Probleminizi öğrenmek için çözülmüş problem dosyalarımızdan veya yerinde teşhis hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Bunun için bizle iletişime geçebilirsiniz.


Kayışımı yanlış almışım, değişim yapabilir miyim ?

Maalesef herhangi bir üründe satın alma sonrası kesinlikle değişim yapılamamaktadır. Dolayısıyla ürününüzü iyi tanıyıp ona göre almanız çok önemlidir.


Poliüretan Kayışlar


Poliüretan kayışların çok farklı renkleri var, bu kayışın kalitesini veya gücünü etkiler mi ?

Poliüretan pigmentlerle istenilen renkte üretilebilen bir malzemedir. Ürünün rengi(pigmenti) kesinlikle ürünün kalitesini veya taşıma gücünü etkilemez. Ürünün kalitesini poliürethan malzemenin ve üretimin kalitesi etkiler.


Renkli olan kayışlar sistemimdeki malzemeleri boyar mı ?

Pigmentler malzemenin yapısı içerisine kimyasal olarak kaynaşmıştır ve bu renk kesinlikle malzemeden ayrılmaz. Dolayısıyla sisteminizde renkli kayışlar kullanabilirsiniz.


Renkli kayış kullandım ama sistemimdeki malzemeler boyanıyor ?

Böyle bir durum ancak kayışın kenarlardan aşınmaya başlaması durumunda olabilir ve bu aynı zamanda sisteminizin doğru çalışmadığının göstergesidir. Eğer kayışınız çalışırken zaman içerisinde kenarlarından daralıyorsa kasnak eksenleri hatalı olabilir ve bu hata motor yanmasına kadar birçok probleme dönüşebilir.


Renkli kayış kullanmanın avantajı nedir ?

Renkli PU kayışlar çalışırken bir problem oluşursa, göz kayış renkli olduğu için bu farklılığı daha çabuk fark eder. Beyaz veya şeffaf kayışlarda göz yanılsamalara düşebilir.


Poliüretan Zaman Kayışları


Diş Tiplerine Göre;


Neden farklı diş tiplerine ihtiyaç duyuyoruz ?

Farklı diş tipleri, farklı dayanım ve tutunma özelliklerini de beraberinde getiriyor. Dolayısıyla değişik sistemler için değişik diş yapısına sahip kayışlar kullanılması gerekebiliyor.


Makina tasarımında neye göre diş tipini seçmeliyim ?

Böyle bir durumda temel olarak ürün kataloglarından farklı diş tiplerindeki kayışların dayanım ve tutunma özelliklerine bakmak gerekiyor. Eğer sizin için dayanım ve tutunma çok önemli değilse diş formu seçimi tamamı ile firma kültürüyle alakalıdır. Metrik veya ingiliz birimlerini kullanmanızda bir fark oluşmayacaktır.


Sonlu veya Sonsuz Olmasına  Göre;


Açık uçlu kayışların sonsuz hale getirilmesinde kayışın çekme gücü ne kadar etkilenir ?

Pu zaman kayışlarında gücü çoğunlukla içerisindeki kord taşır. Açık uçlu kayışların sonsuz hale getirilmesi durumunda kayışın içerisindeki kordlar birbirine yapıştırılamayacağından sadece PU malzeme gücü taşıyacaktır. Bu da maksimum güç dayanımlarında düşüşlere sebep olur.


Açık uçlu kayışların ekleme yöntemlerinden hangisini seçeceğime karar veremiyorum ?

Ekleme yöntemleri kullanım yerine göre farklılık göstermektedir. Bu konuyla alakalı bize danışabilirsiniz.


Flex(Kendiliğinden sonsuz) kayışlar ile ekli kayışlar neden karıştırılır ?

Ekleme işlemi ısıl olarak kaynatma şeklinde olduğundan dikkatlice bakılmazsa ekleme yapılan yer bulunamaz ve yanlış ürün kullanımına sebebiyet verebilirsiniz.


Ekli kayışları eksiz kayışlardan nasıl ayrıt ederim ?

Kayışınızın sırtından kenarında kordun başladığı noktayı bulunuz ve kayışın içerisinde takip etmeye başlayınız. Eğer herhangi bir düzensizlik veya kesiklik var ise veya sürekli olarak aynı daire içerisinde dönüyor ve kayışın diğer yanından çıkamıyorsanız kayışınız eklemedir. Çünkü sonsuz kayışların içerisindeki kordlar spiral düzende , açık uçlu kayışların içerisindeki kordlar boyuna düzende sarılmıştır.


Kayışımın üzerinde kaplama var , kayışımın ekleme olup olmadığını ayırt edemiyorum ?

Kayışınızın dişlerinin olduğu kısmı üste alacak şekilde çevirin. Dişlerini takip etmeye başlayın. Genel olarak ısıl yapıştırma işlemleri sonrasında yapıştırma bölgesinde çok hafif bir pürüzlenme bırakır. Bunu fark etmeniz zor olabilir, böyle bir durumda bizle iletişime geçebilirsiniz.


Sonsuz tip PU kayış aldım ama yanlış almışım, değişim mümkün müdür ?

Maalesef sonsuz kayışlarda ürünler slivlerden kesildiği veya özel üretildiği için değişim yapılamamaktadır. O yüzden ürününüzü iyi tanıyıp ona göre sipariş etmeniz önemlidir.


Kord Tiplerine  Göre;


Çelik kordlar mı daha güçlüdür kevlar kordlar mı ?

Sanıldığının aksine kevlar kordlar çelik kordlardan daha güçlüdür.


Makinem çalışıyor ve kevlar kord mu çelik kord mu var ayırt edemiyorum ?

Kevlar kordlar ile çelik telli kordların minimum kasnak çapları farklıdır dolayısıyla makinenizi durdurmadan da sisteminizde hangi tip kayış kullanılmış öğrenebilirsiniz.


Kevlar kord mu çelik kord mu kullanacağıma karar veremiyorum ?

Değişik sistemlerde değişik kordlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu konuda bizden yardım isteyebilirsiniz.


Çelik kordlu kayışlar koparken sisteme zarar verirler mi ?

Çelik telli kayışlar koparken eğer çelik tellerinden koparsa ve yakınında kumaş veya ince kayış benzeri malzemeler varsa kesilmelere rastlanabilir. Bu tip durumlarda kevlar kordlu kayışların kullanılması daha faydalı olacaktır.


Paslanmaz çelik kordlu kayışlar nerelerde kullanılır ?

Yoğun nem bulunan ortamlarda kayışların uzun süreler içerisinde paslandığı durumlar ile karşılaşılmıştır. Ancak bu durumlar çok sıradışı sistemler için geçerlidir. Paslanmaz çelik kord kullanmaya karar vermeden önce bize danışabilirsiniz.


Ekli sonsuz kayışlarda kordlarda kopukluk varsa kayışın içerisinde yükü ne taşıyor ?

Pu kayışlarda yükü çoğunlukla içerisindeki kordun taşıdığı doğrudur ancak ekli kayışlarda çelik teller yük taşımıyor diye bir düşüncede doğru değildir. Sistem eğer kopma güçlerine çok yakın noktalarda çalışıyorsa ek yerinde gerilme kuvvetleri konsantre olabilir ve bu gerilme PU malzeme tarafından taşınamaz ise kayış kopmaya başlar.


Poliüretan V Kayışları


Ekli PU V kayışı kullanıyorum ve eklerinde sıklıkla ayrılmalar oluyor, ne yapmalıyım ?

Eğer eklemelerde sıkıntınız varsa muhtemelen ürünün eklenebilmesi için gerekli olan sıcaklık değerini yakalayamıyorsunuz demektir. Daha sağlıklı bir yapıştırma (ekleme) işlemi için özel ekipman satın almalısınız. Bunun için bizimle iletişime geçebilirisiniz.


Ek yerinden kopan kayışı tekrar yapıştırabilir miyim ?

Ek yerinden kopan kayışı tekrar yapıştırabilirsiniz ancak bir önceki ekten kalan bütün kalıntıları temizlemeniz gerekmektedir. Dolayısıyla kayışınızın boyu biraz kısalacaktır. Buna dikkat ederek kayışınızı tekrar yapıştırıp kullanabilirsiniz.


Kayışım ek yerinin dışında bir yerden koptu üzerinde 2 farklı ekle kayışı çalıştırabilir miyim ?

Üzerinde  birden fazla ekle bir kayışın çalışması kesinlikle tavsiye edilmez.


Poliüretan Bant Tipi Kayışlar


“Poliüretan Bant Tipi Kayışlar” ne demek ?

PU bant tipi kayışlar dendiği zaman bantların ve zaman kayışlarının avantajlarının birleştirildiği özel kullanımlar için üretilmiş ürünlerden bahsedilmektedir.


Gıda Lisanslı PU bant tipi kayış bana modüler bantlara göre ne avantaj sağlar?

Modüler bantlar çalışma performansı olarak çok avantajlı gözükseler bile temizlik aşamasında çok ciddi su ve iş saati israfına yol açar. Üstelik örnek çalışmalar ile modüler bantların PosiClean gibi PU bant tipi kayışlar kadar iyi temizlenemediği ortaya çıkmıştır. Gıda Lisanslı özel üretim PosiClean kayışlarını kullanarak firmanızda hem hijyeni arttırmış olursunuz hem de masraflarınızı azaltmış olursunuz.


Kauçuk Kayışlar


Kauçuk kayışlarda çok fazla çeşit ve marka var kaliteli ürünü nasıl ayırt ederim ?

Kauçuk kayışlarda maalesef piyasada çok çeşitli marka ve kalitede ürün mevcuttur. Ürün kalitesinin en kolay anlaşılma yolu kauçuğun kalitesini anlamaktan geçer.


Kauçuğun kalitesini nasıl anlarım ?

Kauçuk ürün en kolay şekliyle koklayarak anlaşılabilir. Kötü kauçuktan üretilmiş malzemeler kötü ve rahatsız edici bir kokusu vardır. Ayrıca malzemeyi iki elinizle olabildiğince çekerek de test edebilirsiniz. Sağlam bir ürün size esnemiyor hissi vermelidir. Çok kötü ürünler lastik gibi uzar ve siz bunu fark edebilirsiniz.


Kauçuk kayış bekledikçe bozulur  mu ?

Kauçuk dünyada bekledikçe bozulan ve özelliğini kaybeden nadir ürünlerden biridir. Her ne kadar raf ömrünü arttırmak için üretim esnasında çeşitli kimyasallar kullanılsa da malzeme gittikçe eskir. Dolayısıyla aldığınız ürünlerin raf ömürlerine ve saklama koşullarına dikkat ediniz.  Kauçuk Zaman Kayışları


Diş Tipine Göre;


Kullandığım diş formundaki kayışlar sıklıkla dişleri sıyırıyor ne yapmalıyım ?

Muhtemelen kullandığınız diş formu sistemin çektiği gücü karşılayamamaktadır. Daha güçlü diş formları kullanmalısınız.


Çift taraflı kayışlarda ürün bilgisini nasıl elde edip, nasıl sipariş edeceğim?

Çift taraflı kayışlarda da ürün bilgisi yazılıdır ancak dişlerden dolayı çok kolaylıkla silinir veya okunması zor olabilir. Böyle bir durumda hatve, diş sayısı ve diş formu bilgileriyle ürününüzü sipariş edebilirsiniz.


Sonlu veya Sonsuz Olmasına  Göre;


Kauçuk açık uçlu kayışlar sonsuz hale getirilebilir mi ?

Kauçuk termoplastik bir malzeme olmadığı için ancak mekanik kelepçelerle ekleme metotları mevcuttur, ancak bu uygulama çok sınırlı ürünlere uygulanmaktadır.


Sonsuz tip kauçuk kayış aldım ama yanlış almışım, değişim mümkün müdür ?

Maalesef sonsuz kayışlarda ürünler slivlerden kesildiği için değişim yapılamamaktadır. O yüzden ürününüzü iyi tanıyıp ona göre sipariş etmeniz önemlidir.


Malzeme Sertliğine Göre;


Malzeme sertliğini nasıl ayırt edebilirim ?

Malzeme sertliğine göre kayışı ayırt etmeniz kullanıcılar için çok zordur. Dolayısıyla bu konuda bize başvurmanız sizin için yararlı olacaktır.


Hangi sertlikte kayış kullanacağıma nasıl karar verebilirim ?

Malzeme sertliklerine göre çok çeşitli ürünler mevcuttur ve standart kullanıcılar için doğru ürünü seçmek çok zor olabilir. Dolayısıyla bu konuda bize başvurmanız sizin için yararlı olacaktır.


Kauçuk V Kayışları


Dişli V kayışlarının düz V kayışlarına göre ne avantajı  vardır ?

Dişli kayışların çalışabilecekleri minimum kasnak çapları daha düşüktür. Ayrıca dişli V kayışları kasnakta dönerken daha az baskı altında kalır dolayısıyla dişli V kayışı kullanmak her sistem için kayışın ömrünü uzatacaktır.


V kayışlarında çok devir kaybı yaşıyorum ne yapmalıyım ?

V kayışlarında doğal olarak devir kayıpları yaşanacaktır. Eğer devir kaybını azaltmak istiyorsanız ya Poly-V ya da zaman kayışları kullanmalısınız.


Kauçuk Poly-V Kayışlar


Poly-V kayışlarda dişler boyuna şekilde, Poly-V kayışları nasıl ayırt edeceğim ?

Poly-V kayışların dişleri boyuna sıralanmıştır. Aynı şekilde hatve bilgisi ve boy bilgisiyle birbirinden ayrılırlar.


Bantlar


Tanjansiyel Kayışlar


Aldığım tanjansiyel kayış sürekli olarak ek yerinden kopuyor ?

Öncelikle  kayışın çalıştığı yerde herhangi bir eksen kayıklığı olmadığından emin olun. Eğer mümkünse elinizdeki sürekli olarak kopan kayışla makinenizin orjinal kayışıyla karşılaştırın. Bu konuyla alakalı bizden de yardım alabilirisiniz.


Makinemin üzerinde hiç gergi payı yok, tanjansiyel kayışı nasıl takabilirim ?

Tabii ki de kayışınızı takabilirsiniz. Tanjansiyel kayışlar makine üzerinde yapıştırılabilmektedirler. Randevu için lütfen bizi arayınız.


Konveyör Bantlar


Konveyör sistemimizdeki bant bir süre sonra yalpa yapmaya başlıyor ?

Eğer konveyör sisteminizde ki yükleme koşulları standart düz konveyör bantların çalışmasına uygun değilse, sisteminiz çok hızlı çalışmıyor ise kılavuzlu konveyör bantları kullanmanızı öneririz. Eğer sisteminizin hızı yüksek ise size bant tipi poliürethan dişli geniş kayışlarımızdan öneririz.


Konveyör sistemimiz yüklü iken motorlar sistemi çekmekte çok zorlanıyor ?

Böyle bir durumda standart konveyör bantlardan vazgeçmelisiniz. Size bant tipi poliürethan dişli geniş kayışlarımızdan öneririz.


Hijyen açısından hangi bantı kullanacağımı seçemiyorum ?

Konveyör bantların gıda lisanslı olarak özel üretimleri mevcuttur. Size Gates firmasının gıda lisanslı sistemler için özel olarak ürettiği PosiClean bantlarını öneririz.


Modüler Bantlar


Modüler bantları  temizlemek çok zaman alıyor ?

Modüler bantlar aralıklı yapılarından dolayı  temizlenmesi  her zaman çok güç olmuştur. Size Gates firmasının gıda lisanslı sistemler için özel olarak ürettiği PosiClean bantlarını öneririz.


Modüler bantların dayanımı çok yüksek acaba bize önerdiğiniz PosiClean ne kadar dayanıklı ?

PosiClean ürünü modüler bant ve gıda lisanslı özel sistemlerin daha efektif çalışabilmesi için tasarlanmış içerisinde kevlar kordlar bulunan poliürethan bir banttır. PosiClean bıçak kesikleri ve temizlik çalışmalarındaki zorluklara karşı test edilmiş ve onaylanmıştır. PosiClean’i güvenle sistemlerinize entegre edebilirsiniz.


Özel Üretim Kayışlar


Orhan Ticaret’in özel üretim kayışlarda kalitesine nasıl güvenebilirim ?

Orhan Ticaret , Türkiye’ de temsil ettiği Gates Poliürethan Kayışları tarafından sertifikalı olarak üretim yapmaktadır.


Özel üretim kayışlarda nelere dikkat etmeliyim ?

Sisteminiz için özel olarak üretilen bu kayışlarda özellikle üretim kalitesi kayışlarınızın çalışma ömürleriyle doğrudan alakalıdır. Dolayısıyla aldığınız ürünlerin üretim kalitesinden emin olmanız sizin açınızdan önem teşkil etmektedir.


Kaplamalı Kayışlar


Aldığım kaplamalı kayışlarda sürekli olarak sırttan ek yerlerinden ayrılmaya başlıyor ?

Ekli kaplamalı kayışlarınız sadece 1 yöne doğru çalıştırılmalıdır. Almış olduğunuz kayışın üzerinde çalışma yönüyle alakalı bilgiye dikkat ederek montajını yapmanız gerekmektedir.


Sistemim sürekli olarak kaplamalı kayışları parçalıyor ?

Böyle bir durumda kaplamanızın nereden parçalandığına dikkat etmelisiniz ve teşhise gitmesi gerekebilir. Sisteminiz için doğru olan kaplamayı seçmek oldukça karmaşık bir süreçtir. Sisteminizde kullandığınız solventler, dur-kalklar, çalışma yönleri, tozluluk oranı vs. bir çok özelliğe dikkat edilmesi gerekmektedir. Sisteminizin teşhisi için lütfen bizle iletişime geçiniz.


Her malzemenin üzerine istediğim herhangi bir kaplamayı istediğim yükseklikte kaplatabilir miyim ?

İstediğiniz herhangi bir ürünü istediğiniz kaplama malzemesi  ile istediğiniz yüksekliğe kadar kaplayabiliriz. Ancak her kaplama çeşidi için maximum çalışma yükseklikleri vardır, bunlara dikkat ederek sisteminizi tasarlamanızı öneririz.


Profilli Kayışlar


Profilli kayışlardaki profil seçeneklerimiz nelerdir ?

Profilli kayışlar ile alakalı var olan bir veritabanımız bulunmaktadır. Profilinizi buradan seçebilirsiniz. Eğer istediğiniz özelliklerdeki profilli veri tabanımızda bulamazsanız, istediğiniz her türlü şekilde profiller üretilebilir.


Profilli kayışlarımın profillerinden bazıları koptu, bunlar kayış üzerine tekrar yapıştırılabilir mi ?

Çok acil istekler üzerine böyle işlemler yapılabilmektedir. Ancak müşterilerimize sistemlerinin sağlığı adına böyle uygulamalardan olabildiğince kaçınmalarını söylemekteyiz.


Kılavuzlu Kayışlar


Kılavuzlu kayışlarda özel üretim olanlar kendiliğinden kılavuzlu olanlar kadar güç çekebilir mi ?

Özel olarak üretilmiş kılavuzlu kayışların çekebildikleri güçler kendiliğinden kılavuzlu kayışlara çok yakındır. Ancak elbette ki bazı özel sistemlerde mecburen kendiliğinden kılavuzlu kayışların kullanılması gerekmektedir. Hangisini kullanacağınıza karar vermeden bize danışabilirsiniz.


Vakum Kayışlar


Vakum kayışlarında dikkat etmem gereken şeyler nelerdir ?

Vakum kayışları sistemlerde çok kritik bir yer tutmaktadır. Sisteminizin sağlığı için vakum kayışlarının üzerlerindeki deliklerin çok büyük dikkatle delinmiş olması gerekmektedir. Herhangi bir düzensizlik olursa vakum kayışının vakumladığı ürün kayıştan ayrılabilir ve sizin sisteminizi durdurmanıza yol açabilir.


Pin-Joint Kayışlar


Pin-Joint kayışlar nerelerde kullanılır ?

Pin-Joint kayışlar genellikle montajın zor olduğu sistemlerde kullanılmaktadır. Montajının kolay ve montaj süresinin kısa olmasından dolayı yeni sistemlerde sıklıkla kullanılan bir kayıştır.


Pin-Joint kayışım ek yerlerindeki pinler eğildi, neden kaynaklanabilir ?

Pin-Joint kayışların yapımı çok basit gözükse de, aslında üst sınıf araç gereçlerle yapılması gereken özel tip bir üretimdir. Dolayısıyla pin-joint kayışlarınızı aldığınız yerlerin üretimlerinin sertifikasyonuna dikkat etmeniz sisteminizin sağlığı  için önemlidir.

Genel Olaral Kayışlar

Poliüretan Kayışlar

  • Poliüretan Zaman Kayışları

    • Diş Tiplerine Göre

    • Sonlu ve Sonsuz Olmasına Göre

    • Kord Tiplerine Göre

  • Poliüretan V Kayışları

  • Poliüretan Bant Tipi Kayışlar

Kauçuk Kayışlar

  • Kauçuk Zaman Kayışları

    • Diş Tipine Göre

    • Sonlu ve Sonsuz Olmasına Göre

  • Kauçuk V Kayışları

  • Kauçuk Poly-V Kayışlar

Bantlar

  • Tanjansiyel Kayışlar

  • Konveyör Bantlar

  • Modüler Bantlar

Özel Üretim Kayışlar

  • Kaplamalı Kayışlar

  • Profilli Kayışlar

  • Kılavuzlu Kayışlar

  • Vakum Kayışları

  • Pin-Joint Kayışlar

Teknik Bilgilendirmeler

Stoklama Koşulları

Sipariş Formu

Teknik Destek Formu

Görükle Sanayi Bölgesi Dumlupınar Mh. Gümüş Cd. No: 5 Nilüfer - BURSA


Tel: 0(224) 443 55 55

Faks: 0(224) 441 07 01

info@orhanticaret.com

Genel Katalog

Tanıtım Broşürü

Kaplama Kataloğu

İşlemler Kataloğu

YUKARI

YUKARI

YUKARI

YUKARI

YUKARI

YUKARI

YUKARI

YUKARI

YUKARI

YUKARI

YUKARI

YUKARI

Tüm telif hakları saklıdır. Orhan Ticaret © 2012

YUKARI

YUKARI

YUKARI

YUKARI

YUKARI

YUKARI

YUKARI

YUKARI

YUKARI

Anasayfa